Ana KategoriSosyal Medya

Facebook Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım?

Facebook hesabım çalındı ne yapmalıyım? Facebook hesabı ve diğer sosyal medya hesapları kişi güvenliği ve gizliliği açısından hayati önem taşıyan hesaplardır. Bu hesapların çalınması hesabın içerisinde yer alan özel mesajların ve bilgilerin üçüncü kişilerin eline geçmesine sebebiyet verecektir. Bu gibi durumların önüne geçmek için şifrelerinizi yüksek haneli, rakam, harf ve özel karakter kullanarak oluşturmalısınız. Tüm önlemlerinize rağmen Facebook hesabınız çalınırsa öncelikle Facebook destek sisteminin sunmuş olduğu kurtarma yöntemlerini denemelisiniz.

Facebook Hesabı Çalmanın Cezası

Ayrıca Facebook hesabının çalınması ceza hukuku, tazminat hukuku bakımından da sonuç doğuracaktır. Özellikle ceza hukuku yönü incelendiğinde başta Yargıtay tarafından dijital miras olarak tanımlanan sosyal medya hesapları hırsızlık suçunun konusunu oluşturacak, ayrıca bilişim suçlarının birden fazlası bu fiil ile meydana gelecek, KVKK’da sayılan kişisel verilerin korunmasını sağlamak üzere konulmuş hükümler ihlal edilmiş olacak ve son olarak da kişi gizliliği ve güvenliğinin ihlali, özel hayatın gizliliğinin ihlali meydana gelecektir.

Birden fazla suçun bir arada bulunduğu bu duruma suçların içtimaı ismi verilmektedir. Özellikle bilişim ceza hukukunun yani ceza mahkemelerinin görev alanına giren bu durum ayrıca tazminat hukuku bakımından da sonuç doğuracaktır.

Facebook Hesabı Tazminat

Türk tazminat sisteminde tazminatın doğması için zararın meydana gelmesi gerekmektedir. Bu zarar maddi zarar veya manevi zarar olarak karşımıza çıkabilmektedir. Facebook hesabının çalınması sonucunda manevi zarar (acı, elem, keder) meydana gelmişse manevi tazminat; maddi olarak ölçülebilen bir zarar meydana gelmişse maddi tazminat da talep edilebilecektir. Yani Facebook hesabını çalan kişisiden tazminat alınması, zararın meydana gelmesi şartı ile hukukumuzda mümkün gözükmektedir.

Facebook Hesabı Çalındı Suç Duyurusu

Facebook hesabı çalınan suç duyurusunda bulunabilir mi? Facebook hesabınız çalındığında yapmanız gereken suç duyurusunda bulunmaktır. Nihayetinde bu bir suçtur. Suç duyurusunu savcılığa yapmanız gerekmektedir. Bu suç duyurusunu nasıl yapacağınız konusunda destek almak için bizimle de iletişime geçebilirsiniz.

Facebook Hesabımı Nasıl Geri Alabilirim?

Facebook hesabını geri almanızın öncelikli yolu yazının başında da belirttiğimiz üzere Facebook sisteminin vermiş olduğu geri alma yöntemlerini kullanmaktır. Bunun için facebook.com/hacked linkinde yer alan prosedürü uygulamanız gerekmektedir. İşin hukuki boyutunda ise bir avukattan yardım almanızda fayda bulunmaktadır.

Facebook Hesabının Çalınması Hangi Suç?

Facebook hesabının çalınması ile birlikte birden fazla suç meydana gelir. Bunlar;

  • KVKK’da sayılan suçlar
  • Özel hayatın gizliliğini ihlal
  • Hırsızlık
  • Eğer bir dolandırıcılık faaliyeti sonucu hesap çalınmışsa dolandırıcılık
  • Duruma göre nitelikli dolandırıcılık
  • Bilişim suçları

şeklinde sıralanabilir.

Bu listede sayılan suçlar olaya, bağlama ve olayın işleniş biçimine göre değişiklik göstermektedir. Genelleme yapmak mümkün değildir. Ayrıca çalınan/hacklenen/ele geçirilen Facebook hesabıyla bir başka suçun işlenmiş olması ayrıca bu suçtan ötürü cezai yaptırımla karşılaşılmasına sebep olmaktadır.

Facebook Hesabını Çalan Kişi Nasıl Bulunur?

Facebook hesabını çalan kişinin bulunması kişilerin kendi yapacağı/yapabileceği bir işlem değildir. Çünkü ihkak-ı hak yasağı gereğince bunu bulması gereken bağımsız ve tarafsız Türk mahkemeleridir. Hesabı çalınan, bu hesabı ile suç işlenen, böyle bir tereddütte olan mağdurun yapması gereken bir avukata danışarak veya kendisi savcılığa giderek suç duyurusunda bulunmak ve söz konusu problemin önce soruşturma aşamasında savcı tarafından soruşturulmasını; daha sonra kovuşturma aşamasında mahkeme tarafından nihai çözüme ulaştırılmasını sağlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu